CA Jatour - JUDr. Josef Janů

ZAVAZADLA

 

 

1. ROZMĚRY A HMOTNOST ZAVAZADEL 

 

Zavazadla k odbavení

Pokud cestujete se zavazadlem, které je nutné odbavit, začne vaše cesta letištěm u odbavovací přepážky. Podle informačních obrazovek najdete konkrétní přepážku, která odbavuje váš let nebo dopravce, a zde odevzdáte zavazadla k odbavení. Pravidla pro odbavení zavazadel naleznete ve své letence nebo v informačních materiálech vaší letecké společnosti. Vždy se s nimi dopředu seznamte, maximální rozměry i hmotnost přepravovaných zavazadel se u jednotlivých dopravců liší.

Při odbavení (po kontrole rozměrů a váhy) je zavazadlo označeno štítkem s cílovou destinací. Proces odbavení zavazadla až po jeho naložení zajišťuje handlingová společnost vaší letecké společnosti.

 

Příruční zavazadla

Většina dopravců umožňuje cestovat s příručním zavazadlem. Ohledně velikosti a rozměrů tohoto zavazadla se informujte u své letecké společnosti, pravidla pro jejich rozměry a povolenou váhu se liší.

Letiště se vždy snaží zajistit maximální bezpečnost, proto důkladně kontrolují příruční zavzadla.

 

Abyste prošli bezpečnostní kontrolou co nejrychleji a nejpohodlněji, včas se, prosím, informujte, které předměty si na palubu letadla vzít můžete a které nikoli. Více informací naleznete v sekci Co si (ne)můžete vzít na palubu.

 

Tipy pro přepravu zavazadel:

1. Označte svá zavazadla štítkem se jménem a adresou, příp. telefonním číslem

2. Cenné předměty, důležité dokumenty nebo léky si vezměte s sebou do příručního zavazadla.

3. Svá zavazadla zamkněte, popřípadě nechte zabalit.

4. Visačky a cedulky z předešlých cest odstraňte. Snížíte tak riziko nesprávného doručení zavazadla.

5. K zabezpečení zavazadla používejte TSA zámky se symbolem drahokamu. Předejdete tak možnému poškození zavazadla při případné namátkové kontrole.

 

 

2. NADROZMĚRNÁ ZAVAZDLA 

 

Pokud se chystáte cestovat s nadrozměrným nebo nestandardním zavazadlem, doporučujeme konzultovat odbavení nejdříve přímo s leteckou společností (popř. cestovní kanceláří u charterových letů). Podmínky přepravy těchto zavazadel se u jednotlivých dopravců liší.

 

Co se považuje za nestandardní nebo nadrozměrné zavazadlo?

 • Lyže
 • Snowboard
 • Dětský kočárek
 • Golfový bag
 • Surfové prkno
 • Hokejky
 • Pádla
 • Větší hudební nástroj
 • Cyklistické kolo
 • Slunečník
 • Krabice a další nestandardní zavazadla

Postup při odbavení nadrozměrného zavazadla

Pokud se chystáte odbavovat netypické zavazadlo, pak doporučujeme o této skutečnosti informovat leteckou společnost (nebo cestovní kancelář) již při rezervaci nebo koupi letenky a konzultovat předem podmínky odbavení.

Na letišti se dostavte ke klasické odbavovací přepážce a o nadrozměrném zavazadlu informujete přítomného pracovníka odbavení.

Pracovník zajistí odbavení zavazadla, zavazadlo označí zavazadlovou přívěskou a dále zajistí převoz zavazadla na přepážku pro nadrozměrná zavazadla. Před odbavením Vašeho nadrozměrného zavazadla prosím zkontrolujte, zda neobsahuje zakázané a jiné nebezpečné předměty.

O vaše zavazadla se následně postarají pracovníci handlingové společnosti. Vy pokračujte k bezpečnostní (Terminál 2) nebo pasové (Terminál 1) kontrole. V místě příletu si zavazadlo vyzvednete u přepážky nadrozměrných zavazadel.

Speciální přepážka Nadrozměrná zavazadla se nachází v odletové hale Terminálu 1 i 2.

 

3. PŘEPRAVA ZVÍŘAT

- Menší psi a kočky mohou většinou cestovat ve speciální schránce s nepropustným dnem přímo na palubě letadla, větší zvířata pak musí být odbavena do nákladového prostoru letadla.

- Pravidla pro přepravu zvířat se řídí předpisy jednotlivých aerolinek, vždy proto kontaktujte svoji leteckou společnost, která vám sdělí podmínky přepravy, omezení, druhy přepravovaných zvířat a cenu přepravy.

 

Dokumenty nutné pro přepravu zvířat

Pro let do většiny států budete potřebovat minimálně tyto dokumenty:

 • Pas pro zvířata
 • Doklad o očkování proti vzteklině
 • Identifikace zvířete mikročipem nebo tetováním

Před odletem doporučujeme zjistit si konkrétní nařízení, která platí pro přepravu zvířat do vaší cílové destinace.

Výjimkou je Velká Británie, kam platí zákaz dovozu všech zvířat.

 

Pohyb zvířat na letišti

Pejsci musejí být při pohybu v terminálu uvázáni nakrátko a musí mít nasazen košík. Na Letišti Praha neprovozujeme toalety pro domácí mazlíčky, prosíme proto, abyste po svých mazlíčcích vždy uklízeli.

 

 

             

Spolupracujeme

Vytvářím objednávku...